Yhteystiedot

Martinlaakson lukio
PL 2513, 01030 Vantaan kaupunki
Käyntiosoite Martinlaaksontie 36, 01620 VANTAA
Hallinto ja opiskeluhuollon henkilöstö
Rehtori Salme Sulander salme.sulander@vantaa.fi +358 43 825 7199
Apulaisrehtori Anssi Nevalainen anssi.nevalainen@eduvantaa.fi +358 40 610 1621
Lukiosihteeri Ritva Räsänen ritva.rasanen@vantaa.fi +358 40 537 4709
Opinto-ohjaaja Sari Heiskanen sari.heiskanen2@vantaa.fi +358 43 824 8947
Opinto-ohjaaja Minna Yli-Tuina minna.yli-tuina@vantaa.fi +358 43 824 8948
Mercuria-talon neuvonta Jari Vihanne jari.vihanne@mercuria.fi +358 9 895581
Opiskelijaravintola Compass Group mercuria@amica.fi
Terveydenhoitaja (lukio) Minna Leutonen minna.leutonen@vantaa.fi +358 43 825 9924
Terveydenhoitaja Silja Apilainen silja.apilainen@vantaa.fi +358 40 823 8980
Psykologi
(lukio)
Anni Hirsaho anni.hirsaho@vantaa.fi +358 43 825 9708
Erityisopettaja Nina Tervala nina.tervala@vantaa.fi +358 50 312 4486 torstaisin 206.3
Kuraattori Anne Elojärvi anne.elojarvi@vantaa.fi +358 43 826 6106 4.9.2020 alkaen
Psykiatrinen sairaanhoitaja, Susanna Poutiainen susanna.poutiainen@vantaa.fi +358 40 770 5521
Hammashoidon ajanvaraus 09 839 35300

Opettajat 2021-2022 etunimi.sukunimi@eduvantaa.fi
Anttila Anne-Mari ra, ru
Bergholm Tiina bi, ge, te
Bergman Terhi ru virkavapaalla 1.8.21 - 31.7.22
Groschup Heli ku, dt ro 20D, OPKH:n ohjaava opettaja
Haaksiluoto Sinikka hi, fi
Hackman Satu ru ro 21A
Hakkarainen Maria äi, S2
Harkio Noora en, ra, ru ro 20C
Heinonen Anna mu, dt ro 21D
Heiskanen Sari opo 21C,D,E 20D,E 19C,D,E
Huhtilainen Leena en
Huttunen Annukka en ro 184
Juhala Satu ma, tvt opiskelijoiden wilma-tunnukset
Korja Ullariikka bi, ge, te ro 19E
Korteniemi Antti ue, ps, yh ro 20B
Kuivalainen Päivi-Maria en, sa
Kuusniemi Sari äi ro 19D, vanhempainyhdistys Sumppiksen yhdysopettaja
Köngäs Marisa es, ita marisa.kongas@mercuria.fi
Lahti Emilia ps, ue, et
Latva Jarno ma, fy ro 19A
Lento Taina ve opetus Vaskivuoren lukiossa
Liljeblad Mia ma, fy ro 20A
Lommi Henri ma, fy ro 20E
Nevalainen Anssi li, te
Noras Tuulikki äi, s2 ro 21C
Paljakka Laura ps, ue, et virkavapaalla 9.2.2022 saakka
Parvinen Johanna ma
Pohtola Taru

Poropudas Maaria

Rautakivi Kia
en, sa

ru, ena


bi, te
ro 19B

Riihimäki Johanna ma, fy 21B
Ryynänen Päivi li paivi.ryynanen@mercuria.fi
Salminen Ninna hi, fi
Salo Klaus ke ro 21E
Savia Markku hi, yh ro 19C
Sulander Salme ru, yrittäjyys rehtori
Suomi Heli-Maria mu, dt virkavapaalla
Yli-Tuina Minna opo 21A,B 20A,B,C, 19A,B

Opiskelijakunnan hallitus 2021‍

Pj: Miro Vauhkonen

Varapj.: Myrsky Vesala

O‍hjaava opettaja: Heli Groschup

‍Liikenneyhteydet:

Lukiomme sijaitsee hyvien kulkuyhteyksien varrella.

Kehärata: Martinlaakson asema P- ja I-junilla (esim. Helsingistä 21 min). Asemalta koululle viiden minuutin kävelymatka.

Bussit Vantaalta: 335, 575 ja 571

Bussit Espoosta: 565, 510 (Martinlaakson asemalle)

Bussit Nurmijärveltä: 934

(lisäksi bussit Hämeenlinnan väylän pysäkille 485, 486, 487, 490, 491, 492,495)

Nurmijärven suunnasta myös bussi + junayhteys kätevä. Vaihto junaan Kivistön asemalla.
Tai bussilla Hämeenlinnan väylää Martinlaakson liittymään saakka. Kelan koulumatkatuki korvaa molemmat matkustustavat (1.8.2018 alkaen myös junamatkan osuuden Louhelan asemalle).

Martinlaakson lukio

Martinlaaksontie 36

PL 2513

01030 Vantaan kaupunki

Rehtori: Salme Sulander,
+358 43 825 7199, salme.sulander@vantaa.fi

Lukiosihteeri: Ritva Räsänen,
+358 40 537 4709, ritva.rasanen@vantaa.fi

Apulaisrehtori: Anssi Nevalainen,
+358 40 610 1621, anssi.nevalainen@eduvantaa.fi

Opinto-ohjaaja: Sari Heiskanen,
+358 43 824 8947, sari.heiskanen2@vantaa.fi

Opinto-ohjaaja: Minna Yli-Tuina,
+358 43 824 8948, minna.yli-tuina@vantaa.fi

facebook instagram