Tiedote Varian oppisopimusopiskelijoille

Suomessa on nyt poikkeustilanne, jonka vaikutukset ulottuvat kaikkialle työelämässä. Olet solminut työsuhteeseen perustuvan oppisopimuksen työnantajasi kanssa. Mikäli koronaviruksesta johtuva poikkeustilanne aiheuttaa olennaisia muutoksia oppisopimuskoulutukseesi työpaikalla (esim. lomautus, opintojen keskeytys, sopimuksen purku), Sinun tulee olla yhteydessä Variaan.

Ota yhteyttä ensisijaisesti sopimuksen tehneeseen asiakkuusvastaavaan tai opettajaan, jonka kanssa voit keskustella tilanteestasi. Työpaikan velvollisuus on ilmoittaa koulutuksen järjestäjälle opiskelijan työtehtäviä tai työsuhdetta koskevat olennaiset muutokset oppisopimusaikana.

Mikäli sinä tai työnantajasi olette jo olleet yhteydessä muuttuneesta tilanteestanne tai oppisopimuskoulutuksesi jatkuu suunnitelman mukaisesti, ei aihetta yhteydenottoon ole. Mahdolliset muutokset tehdään kirjallisesti oppisopimuskoulutuksen muutoslomakkeella, jonka löydät osoitteesta https://www.sivistysvantaa.fi/material/attachments/MtfyA2JuU/muutostietolomake_uusi_2018.pdf.

Keskustele muutoksista Varian asiakkuusvastaavan, sopimuksen tehneen opettajan ja työnantajasi kanssa, täytä muutoslomake ja lähetä se Varian työelämäpalveluihin osoitteeseen:

Kasvatuksen ja oppimisen toimiala / Vantaan ammattiopisto Varia / Työelämäpalvelut
PL 8001, 01030 Vantaan kaupunki

Työelämäpalveluiden yhteystiedot (opettajien yhteystiedot löydät Varian nettisivuilta)


Työelämäpalvelupäällikkö Anne Heinonen, anne.heinonen@vantaa.fi, p. 040 524 1242

Asiakkuusvastaavat

Marianne Lindbohm, marianne.lindbohm@vantaa.fi, p. 050 314 5445

  • Tekniikka, ympäristö ja luonnontieteet, turvallisuus, hyvinvointipalvelut ja liikunta, tuotekehitys, media ja viestintä, eläinten hoito

Eija Lepistö, eija.lepisto@vantaa.fi, p. 040 589 2732

  • Sosiaali ja terveys

Anne Sivonen, anne.sivonen@vantaa.fi, p. 0400 765 753

  • Hotelli, ravintola ja catering

Helena Koivisto, helena.koivisto@vantaa.fi, p. 043 825 7502

  • Liiketoiminta (perustutkinto)

Keijo Mikkonen, keijo.mikkonen@vantaa.fi, p. 050 312 1755

  • Auto, logistiikka

Satu Nikkilä, satu.nikkila@vantaa.fi, p. 040 169 9359

  • Liiketoiminta (ammatti- ja erikoisammattitutkinto), johtaminen ja yrittäjyys

Eija Willman, eija.willman@vantaa.fi, p. 040 687 9157

  • Humanistinen ja kasvatus

Opintosihteerit

Inga Hildén, inga.hilden@vantaa.fi, p. 050 318 1697
Miia Pietilä, miia.pietila@vantaa.fi, p. 043 825 6434

  • Julkaistu: 27.03.2020

Aviapoliksen toimipiste

Rälssitie 13

01530 Vantaa

Hiekkaharjun toimipiste

Tennistie 1

01370 Vantaa

Koivukylän toimipiste

Talvikkitie 119

01360 Vantaa

Myyrmäen toimipiste

Ojahaantie 5

01600 Vantaa

facebook twitter instagram youtube