Oppisopimuspalvelut

Työntekijästä ammattilaiseksi

Haluatko panostaa osaavaan työvoimaan?

Oppisopimuksella mahdollistat osaavia ammattilaisia organisaatioosi ja parannat samalla organisaatiosi kilpailukykyä. Voit tarjota työntekijällesi mahdollisuuden suorittaa tutkinnon ja saavuttaa jatko-opintokelpoisuuden. Voit myös kouluttaa oppisopimuksella uusia työntekijöitä organisaatioosi. Oppisopimus mahdollistaa yksilölliset oppimispolut ja koulutusratkaisut sekä opiskelijalle että työnantajalle.

Oppisopimus on aina työelämälähtöistä ja kyseiseen toimintaympäristöön ja opiskelijan tilanteeseen suunniteltua koulutusta.

Kysy lisää:

Työelämäpalvelupäällikkö Anne Heinonen, anne.heinonen@vantaa.fi, p. 040 524 1242

Asiakkuusvastaavat


Marianne Lindbohm, marianne.lindbohm@vantaa.fi, p. 050 314 5445

  • Tekniikka
  • Ympäristö ja luonnontieteet
  • Turvallisuus
  • Hyvinvointipalvelut ja liikunta
  • Tuotekehitys
  • Media ja viestintä
  • Eläinten hoito

Eija Lepistö, eija.lepisto@vantaa.fi, p. 040 589 2732

  • Sosiaali ja terveys

Anne Sivonen, anne.sivonen@vantaa.fi, p. 0400 765 753

  • Hotelli, ravintola ja catering

Helena Koivisto, helena.koivisto@vantaa.fi, p. 043 825 7502

  • Liiketoiminta (perustutkinto)

Keijo Mikkonen, keijo.mikkonen@vantaa.fi, p. 050 312 1755

  • Auto
  • Logistiikka

Satu Nikkilä, satu.nikkila@vantaa.fi, p. 040 169 9359

  • Liiketoiminta (ammatti- ja erikoisammattitutkinto)
  • Johtaminen ja yrittäjyys

Eija Willman, eija.willman@vantaa.fi, p. 040 687 9157

  • Humanistinen ja kasvatus


Opintosihteerit


Inga Hildén, inga.hilden@vantaa.fi, p. 050 318 1697

  • Oppisopimusasiat


Hanketoiminta


Tarja Tomperi, tarja.tomperi@vantaa.fi, p. 040 524 1241

  • Urbaania kasvua (UIA)

Satu Nikkilä, satu,nikkila@vantaa.fi, p. 040 169 9359

  • Puhu johdolle

Keijo Mikkonen, keijo.mikkonen@vantaa.fi, p. 050 312 1755

  • Roboreel

Eija Willman, eija.willman@vantaa.fi, p. 040 687 9157

  • Strategia 2019-2020

Miia Pietilä, miia.pietila@vantaa.fi, p. 043 825 6434

  • Strategia 2019-2020

Käyntiosoite

Vantaan ammattiopisto Varia
Työelämäpalvelut
Yrityspalvelukeskus Leija
Elannontie 3 (2 krs.), 01510 Vantaa

Postiosoite

Vantaan kaupunki, ammattiopisto Varia
Työelämäpalvelut
Yrityspalvelukeskus Leija
PL 8001, 01030 Vantaa

Uutinen

Tiedote Varian oppisopimusopiskelijoille

Suomessa on nyt poikkeustilanne, jonka vaikutukset ulottuvat kaikkialle työelämässä. Olet solminut työsuhteeseen perustuvan oppisopimuksen työnantajasi kanssa. Mikäli koronaviruksesta johtuva poikkeustilanne aiheuttaa olennaisia muutoksia...

Lue Lisää

Blogiartikkeli

Radio Suomi: Vihdoinkin olen lähihoitaja! Oppisopimuskoulutuksella sujuvasti jalka oven väliin

Radio Suomen haastattelussa Varian oppisopimusopiskelija Vaunghucia Ahlqvist ja aikuiskoulutuspäällikkö Anne Heinonen. Varialaiset kertovat, miksi oppisopimuksella opiskelu kannatti ja mitä opiskelu oppisopimuksella oikeastaan tarkoittaa.

facebook twitter instagram youtube