Oppisopimuspalvelut

Työntekijästä ammattilaiseksi

Haluatko panostaa osaavaan työvoimaan?

Oppisopimuksella mahdollistat osaavia ammattilaisia organisaatioosi ja parannat samalla organisaatiosi kilpailukykyä. Voit tarjota työntekijällesi mahdollisuuden suorittaa tutkinnon ja saavuttaa jatko-opintokelpoisuuden. Voit myös kouluttaa oppisopimuksella uusia työntekijöitä organisaatioosi. Oppisopimus mahdollistaa yksilölliset oppimispolut ja koulutusratkaisut sekä opiskelijalle että työnantajalle.

Oppisopimus on aina työelämälähtöistä ja kyseiseen toimintaympäristöön ja opiskelijan tilanteeseen suunniteltua koulutusta.

Kysy lisää:

Työelämäpalvelupäällikkö Anne Heinonen, anne.heinonen@vantaa.fi, p. 040 524 1242

ASIAKKUUSVASTAAVAT
Laajennettu oppisopimustehtävä = kaikki toisen asteen ammatilliset tutkinnot oppisopimuksella
KOULUTUSALA NIMI PUHELIN SÄHKÖPOSTI
Tekniikka
Ympäristö ja luonnontieteet
Tuotekehitys
Media ja viestintä
Eläinten hoito
Marianne Lindbohm 050 314 5445 marianne.lindbohm@vantaa.fi
Sosiaali ja terveys
Hyvinvointipalvelut ja liikunta
Eija Lepistö 040 589 2732 eija.lepisto@vantaa.fi
Liiketoiminta, johtaminen ja yrittäjyys Tarja Tomperi 040 524 1241 tarja.tomperi@vantaa.fi
Ravintola ja catering Anne Sivonen 0400 765 753 anne.sivonen@vantaa.fi
Auto
Logistiikka
Keijo Mikkonen 050 312 1755 keijo.mikkonen@vantaa.fi
Humanistinen ja kasvatus Eija Willman 040 687 9157 eija.willman@vantaa.fi
OPINTOSIHTEERIT
NIMI PUHELIN SÄHKÖPOSTI
Oppisopimusasiat Inga Hildén 050 318 1697 inga.hilden@vantaa.fi
HANKETOIMINTA
HANKE NIMI PUHELIN SÄHKÖPOSTI
Urbaania kasvua (UIA) Tarja Tomperi 040 524 1241 tarja.tomperi@vantaa.fi
Roboreel Keijo Mikkonen 050 312 1755 keijo.mikkonen@vantaa.fi
Yhdessä parasta! - Etelä 2 verkostohanke Helena Koivisto 043 825 7502 helena.koivisto@vantaa.fi
Yhdessä parasta! - Etelä 2 verkostohanke Eija Willman 040 687 9157 eija.willman@vantaa.fi
Jatkuva oppiminen Satu Nikkilä 040 169 9359 satu.nikkila@vantaa.fi
Jatkuva oppiminen Miia Pietilä 043 825 6434 miia.pietila@vantaa.fi
YRITTÄJYYSKASVATUS
NIMI PUHELIN SÄHKÖPOSTI
Yrittäjyyskasvatuksen koordinointi Helena Koivisto 043 825 7502 helena.koivisto@vantaa.fi

Käyntiosoite

Vantaan ammattiopisto Varia
Työelämäpalvelut
Yrityspalvelukeskus Leija
Elannontie 3 (2 krs.), 01510 Vantaa

Postiosoite

Vantaan kaupunki, ammattiopisto Varia
Työelämäpalvelut
Yrityspalvelukeskus Leija
PL 8001, 01030 Vantaa

Päivitetty 24.9.2021 / MP

Artikkeli

Oppisopimuskoulutuksen infotilaisuudet

Kiinnostaako sinua oppisopimuskoulutus? Haluatko yleistietoa oppisopimuskoulutuksesta koulutusmuotona? Tule keskustelemaan kanssamme ja kuulemaan yleisesti oppisopimuskoulutuksesta. Järjestämme oppisopimusinfoja kerran kuukaudessa...

Lue Lisää

Uutinen

Tiedote Varian oppisopimusopiskelijoille

Suomessa on nyt poikkeustilanne, jonka vaikutukset ulottuvat kaikkialle työelämässä. Olet solminut työsuhteeseen perustuvan oppisopimuksen työnantajasi kanssa. Mikäli koronaviruksesta johtuva poikkeustilanne aiheuttaa olennaisia muutoksia...

Lue Lisää

Blogiartikkeli

Radio Suomi: Vihdoinkin olen lähihoitaja! Oppisopimuskoulutuksella sujuvasti jalka oven väliin

Radio Suomen haastattelussa Varian oppisopimusopiskelija Vaunghucia Ahlqvist ja aikuiskoulutuspäällikkö Anne Heinonen. Varialaiset kertovat, miksi oppisopimuksella opiskelu kannatti ja mitä opiskelu oppisopimuksella oikeastaan tarkoittaa.

Aviapoliksen toimipiste

Rälssitie 13

01530 Vantaa

Hiekkaharjun toimipiste

Tennistie 1

01370 Vantaa

Koivukylän toimipiste

Talvikkitie 119

01360 Vantaa

Myyrmäen toimipiste

Ojahaantie 5

01600 Vantaa

facebook twitter instagram youtube